Miért szükségszerű a strangcsere



Megtérülő befektetés                 Üzembiztonság                 Higiénikus

 

Az ivóvízhálózat és a szennyvízcsatorna-rendszer társasházakban történő cseréjének eddigi leggyakoribb okai között az üzemzavarok szerepeltek, a higiéniai problémák, a zajosság, illetve a lakók kevésbé játszott szerepet. A vezetékek cseréje ajánlott, a felújítás elhalasztása csak többlet költséggel jár, egészségügyi károsodást okozhatnak.

Miért értéknövelő és szükségszerű, milyen problémáktól szabadul meg aki befektet a strangok cseréjébe?

Higiéniai problémák → veszély az egészségre

A legfőbb fertőzésveszélyt a baktériumok szaporodása okozza a vízben, ezek közül is a legveszélyesebb a legionella baktérium, ami vízzel terjedő kórokozó. A baktérium szaporodását segíti a megnövekedett felület (pl. rozsda, vízkő), az ideális hőmérséklet (20 - 40° C), a rossz áramlás (pl. pangó víz, túlméretezett vagy nemhasznált vezetékszakaszok és tartályok) és a fertőtlenítés hiánya.

 

Zajterhelés → indokolatlan idegi megterhelés

Az állandó zaj megterhelést jelent az ember számára, gyakran szinte észrevétlenül egészségügyi problémákat okozhat a folyamatos idegi megterhelés. A modern nyílászárók hangszigetelő képessége nagyságrendekkel jobb, így cseréjük után a környezetből érkező zajterhelés lényegesen kisebb lett. A belső zajterhelések jelentősége megnő, mely ellen már nem egyszerű védekezni.
A szennyvízelvezető rendszerekben mind a testhang, mind a léghang fellép. A lefolyócső a benne lévő áramlás (testhang) és az áramlási zajok (léghang) miatt jön rezgésbe, lesz zajos.

Miért lesznek egyre zajosabbak a vízhálózatok?

Az ivóvíz vezetékek különböző vezetékszakaszaiban a megengedett sebességek eltérőek. A cirkulációs vezetékben 0,7 m/s a gerincvezetékben 2,0 m/s a csapoló vezetékben pedig 4,0 m/s betartása az indokolt.

Ezen értékeket a csőhálózatban kialakuló rozsda, vízkő hatására történő keresztmetszet csökkenések miatt jelentősen túllépik, ami az egyik oka az erős és növekvő zajterhelésnek. A másik ok, ma lényeges több háztartási gép üzemel a lakásokban, mint évtizedekkel ezelőtt.

 

Anyagi javak kockáztatása → anyagi károk

A vízvezetékek folyamatosan a hálózati nyomás alatt állnak, ezért meghibásodás, víz elfolyás esetén fokozott veszélyt jelent az épületszerkezetre és az ingóságokra.
A legnagyobb kárt a javításoknál is előszeretettel alkalmazott flexibilis csövek tönkremenetele okozza, ami gyakran hosszabb ideig rejtve maradó, vagy máshol jelentkező ázási foltok, penészedés formájában jelenik meg. A felújított lakás, a benne lévő értékek a lakás természetes használatának felesleges kockáztatása.

 

Üzemeltetési többletköltségek → energia pazarlás

Az elmélet és a gyakorlat egyértelműen összecseng abban, hogy a vezetékek felújítását követően jelentős az energia megtakarítás, ezzel együtt pedig a lakók rendszeres költségeinek csökkenése.
Megállapíthatjuk, hogy sem a hideg, sem a meleg vezetékek hőszigetelő tulajdonságai nem megfelelőek. Ennek következménye, hogy indokolatlanul a melegvíz vezeték hűl, a hidegvíz vezeték felmelegszik és a csapolókat a szükségesnél hosszabban folyatjuk.
Sorozatos dugulások, csőtörések kárösszege, javítási költségei, az elfolyt víz díja mind pénzkidobás.

 

AJÁNLATKÉRÉS