Strangcsere = gazdaságosság, megtérülés, biztonság

Érdemes-e befektetni a strangok cseréjébe társasházakban?

 „Tiszta vizet az egészséges világért!”

Ez volt a 2014 évi Víz Világnap mottója. Mindenütt szükség van a tiszta, higiénikus, minden szempontból kifogástalan ivóvízre, mint a legfőbb élelmiszer biztosítására a végfelhasználói pontokon.

Az ivóvízhálózat, a szennyvízcsatorna-rendszer és a gázvezetékek társasházakban történő cseréjének eddigi leggyakoribb okai között az üzemzavarok, a higiéniai problémák, a zajosság, illetve a lakók biztonsága szerepelt.

Cikkünkkel nem a tulajdonosokat szeretnénk elbizonytalanítani, épp ellenkezőleg, szeretnénk őket megerősíteni abban, hogy a közművezetékek cseréje ajánlott, a felújítás elhalasztása csak többlet költséggel jár, egészségügyi károsodást okozhatnak. Nézzük meg az egyes kérdéseket külön-külön!

Higiéniai problémák

A Magyarországon érvényben lévő MSZ EN 806-1…5 számú szabványok írják elő az épületen belüli, emberi fogyasztásra szánt vizet szállító vezetékekre vonatkozó követelményeket. Nem csak a vízben található kémiai vagy fizikai anyagokra, és a mikroorganizmusokra, parazitákra vonatkozó határértéket kell betartani, hanem a vízvezetékek anyagválasztására is hatással van a vízben oldódó fémek mennyisége.
A Fővárosi Vízművek 1997-2013 között a vízhálózatban ~26.000 db ólom anyagú bekötővezetéket cserélt ki, rövid időn belül további ~4.200 bekötővezeték cseréje válik szükségessé.
A Vízművek hatáskörén kívül eső alap-, felszálló- és ágvezetékek ólomvezetékei is kicserélendők! A legfőbb fertőzésveszélyt a baktériumok szaporodása okozza a vízben, ezek közül is a legveszélyesebb a legionella baktérium, ami vízzel terjedő kórokozó. A baktérium szaporodását segíti a megnövekedett felület (pl. rozsda, vízkő), az ideális hőmérséklet (20-40°C), a rossz áramlás (pl. pangó víz, túlméretezett vezetékszakaszok és tartályok) és a fertőtlenítés hiánya.
Hatékony védekezés, a betegségek elkerülése a kiváltó okok megszüntetésével lehetséges.

Zajterhelés

A lakótelepeken, többlakásos társasházban élők gyakran panaszkodnak arra, hogy a szomszédok mindennapi életéhez tartozó zajok (pl. fürdés, WChasználat, mosogatás) zavarják esti, éjszakai nyugalmukat.
Az állandó zaj megterhelést jelent az ember számára, gyakran szinte észrevétlenül egészségügyi problémákat is okoz a folyamatos idegi megterhelés. A modern nyílászárók hangszigetelő képessége nagyságrendekkel jobb, így cseréjük után a környezetből érkező zajterhelés lényegesen kisebb lesz. A belső zajterhelések jelentősége megnő, mely ellen már nem egyszerű védekezni.
A szennyvízelvezető rendszerekben mind a testhang, mind a léghang fellép. A lefolyócső a benne lévő áramlás (testhang) és az áramlási zajok (léghang) miatt jön rezgésbe, lesz zajos. A mai korszerű technológiákkal a lefolyócsövek mechanikai terhelhetőségének, szilárdságának és az agresszív közegekkel szembeni ellenálló képességének megtartásával és növelésével pl. polipropilén csöveknél egy speciális alapanyag (zajelnyelő töltőanyaggal) alkalmazásával és a megnövelt súllyal biztosítható a léghang csökkentése. A testhangok továbbterjedése ellen speciális fix- és támasztó bilincseket kell beépíteni.

Feltehetjük a kérdést: miért lesznek egyre zajosabbak a vízhálózatok?

Az ivóvíz vezetékekben a megengedett sebességek a különböző vezetékszakaszokban:

  • cirkulációs vezeték 0,7 m/s
  • gerincvezeték 2,0 m/s
  • csapoló vezeték 4,0 m/s

Ezen értékeket a csőhálózatban kialakuló rozsda, vízkő hatására történő keresztmetszet csökkenések miatt jelentősen túllépik, ami az egyik oka az erős és növekvő zajterhelésnek. Megoldás itt is a csere olyan térhálósított polietilén csőhálózatra, melyben lerakódások, keresztmetszet csökkenések nem tudnak létrejönni.

A lakók biztonsága, üzemzavarok

A vízvezetékek folyamatosan a hálózati nyomás alatt állnak, ezért meghibásodás, víz elfolyás esetén fokozott veszélyt jelent az épületszerkezetre és az ingóságokra. A vízkár a legjelentősebb kártípus, társasházaknál a vezetékes vízkárok aránya kb. 50%, lakásoknál kb. 20%. A károk miatt kifizetett biztosítási összeg az éves kb. 250.000 db káreseményre társasházaknál és lakóházaknál összesen 12 Mrd Ft/év.
A legnagyobb kárt a javításoknál is előszeretettel alkalmazott flexibilis csövek tönkremenetele, illetve törése okozza, ami gyakran hosszabb ideig rejtve maradó, vagy máshol jelentkező ázási foltok, penészedés formájában jelenik meg.


Egy konkrét épület strangcsere példája 64 lakás, 4 emelet, 16 strang

2012 előtt – régi, horganyzott acél vezeték, részleges szigetelés filcszalagokkal
Fogyasztás = 503,79 GJ
2013 – új rendszerű csövek beépítése, egyelőre csak a strangok
Fogyasztás = 407,71 GJ
Az éves nettó energia megtakarítás: 96,08 GJ
Egy közműakna cseréje – melyre 4 lakás csatlakozik – kb. 10 órát vett igénybe.


Energia megtakarítás

Az elmélet és a gyakorlat egyértelműen összecseng abban, hogy a vezetékek felújítását követően jelentős az energia megtakarítás, ezzel együtt pedig a lakók rendszeres költségeinek csökkenése.
A horganyzott acélból készült régi vezetékek hőszigetelése rendszerint igen gyenge, sőt, helyenként a szigetelés teljesen hiányzik. Így megállapíthatjuk, Érdemes-e befektetni a strangok cseréjébe társasházakban? hogy a vezetékek hőszigetelő tulajdonságai távolról sem felelnek meg az energiahatékonyságra vonatkozó igényeknek, és pazarolják a használati melegvíz előállítására fordított energiát.
Ezzel ellentétben a szakszerűen és gazdaságossági szempontból korszerűen kicserélt új használati melegvíz vezetékek rendkívül hatékony hőszigetelést kapnak.
További megtakarításokat eredményez a melegvíz-keringtető szivattyúk működésének optimalizálása.

Természetesen, nem ajánljuk, hogy a tulajdonosok külön cseréljék ki a vízvezetékeket, a gáz- és a szennyvízvezetékeket, ez ugyanis aránytalanul megdrágítaná a teljes cserét, és megterhelné a lakókat. Ebben az összefüggésben a vezetékek cseréjére fordított látszólag nem produktív és kényszerű befektetés azonnali és jövőbeli energia megtakarítást, valamint a lakók kiadásainak csökkentését célzó további forrás. Így elmarad a dugulások, csőtörések kárösszege, javítási költségei, az elfolyt víz díja.

A vezetékhálózatok cseréjéről szóló vitákban a vészhelyzetek, a higiéniai problémák, illetve biztonsági érvek (mint szükséges rossz) mellett pozitív érvként jelenik meg a lakástulajdonosok szemében a befektetés megtérülése, a rezsiköltségek csökkentése, és nem utolsósorban a lakókomfort növekedése.

Érdemes-e befektetni a strangok cseréjébe társasházakban?

Igen érdemes! De csak átgondoltan, jól előkészítve, minőségi anyagokkal, hozzáértő szakemberekkel!

AJÁNLATKÉRÉS